Vitaminas C: svarba organizmui

Kas yra vitaminas C?

Vitamino C nauda sveikatai buvo pastebėta dar XVI amžiuje, kuomet citrinų sultis itin aktyviai vartojo jūreiviai, siekdami užkirsti kelią skorbutui. Bet tuomet jie nesuvokė, kad šį poveikį sukelia ne kas kitas, o būtent citrinų sultyse esantis vitaminas C. 1932 metais vitaminą C, žinomą kaip askorbo rūgštį, identifikavo vengrų mokslininkų komanda. Nuo to meto praėjo daug laiko, buvo atlikta patobulinimų mokslo srityje, bet kai kas nepakito – vitaminas C vertinamas ir yra vienas populiariausių vitaminų.

Geriausiai vitaminas C žinomas kaip itin stiprus antioksidantas. Šis vitaminas – pirmoji organizmo apsauga nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio. Organizme vitaminas C negaminamas (deja, taip – juokas vitamino C nepagamins, kaip kad teigiama), todėl jo būtina gauti su maistu arba maisto papildais. Jei organizme jo nestokojama, tai jis veikia dar prieš tai, negu laisvieji radikalai padaro žalos, tad vitaminas C mažina ligų bei ankstyvojo senėjimo riziką.

Vitamino C nauda

Peršalimas ir gripas. Tyrimai, kuriuose dalyvavo fiziškai aktyvūs asmenys, nustatė, kad didelės vitamino C dozės sumažino peršalimo ligų atsiradimą bei ligų trukmė net 50 proc. Bet kiti atlikti tyrimai reikšmingų ryšių nenustatė.

Geležies absorbcija. Vartojant vitamino C kartu su geležimi, pastarosios įsisavinimas daug geresnis.

Kraujospūdis ir širdies veikla. Yra įrodymų, kad vitaminas C gali padėti sumažinti riebalų kaupimąsi ant arterijų sienelių ir taip išvengti su tuo susijusių širdies bei kraujagyslių ligų.

Odos išvaizda. Vitaminas C skatina kolageno gamybą odoje, taip pat galimai mažina ultravioletinių saulės spindulių daromą žalą odai. Šis vitaminas dažnai vartojamas siekiant išvengti ankstyvojo senėjimo procesų, odos pigmentacijos.

Sąnarių funkcija. Vitaminas C labai svarbus kolageno gamybai sąnarių kremzlėse, taigi, ir apsaugai nuo sąnarių „dėvėjimosi“. Jis padeda sąnariams išlikti lanksčiais, elastingais ir apsisaugoti nuo amžiaus sąlygojamų sąnarių ligų.

Nauda rūkantiems. Cigarečių dūmuose esančios cheminės medžiagos pažeidžia ląstelių DNR, sukelia uždegimus, didina laisvųjų radikalų žalą. Yra keli tyrimai, leidžiantys manyti, jog vitaminas C gali padėti sumažinti uždegimų riziką bei toksinų neigiamą poveikį. Vienas tyrimas parodė, kad nauda rūkantiems buvo pastebėta vitamino C vartojant po 2 000 mg per dieną 12 savaičių.

Astma. Histaminas prisideda prie astmos simptomų atsiradimo. Vitaminas C yra natūralus antihistamininis preparatas, todėl jis gali padėti šiek tiek susilpninti astmos simptomus, blokuodamas histamino poveikį.

Regėjimas. Vitamino C nauda aptarinėjama ir kalbant apie regėjimą. Su amžiumi susijusios geltonosios dėmės degeneracija yra viena dažnesnių priežasčių, kodėl prarandamas regėjimas. Vitamino C antioksidacinis poveikis gali padėti šią problemą sušvelninti ir pagerinti kraujotaką akių srityje. Tyrimai taip pat atskleidė, kad sergantieji katarakta turi mažą vitamino C kiekį organizme.

Pagal sveikatiesa.lt informaciją.